Mukaddime - İbn-i Haldun

Editörün Puanı

Virüs Testi

Temiz

Yorum Yap

  • Lisans Ücretsiz
  • Dil Türkçe
  • Yazar adı
  • Tarih 11 ay Önce
  • İndirme Sayısı 3.151

Mukaddime - İbn-i Haldun

5/5, Toplam: 7 kişi

Mukaddime, İbn-i Haldun’un en ünlü eseridir. Tarih, iktisat, sosyoloji,siyaset gibi birçok sosyal bilim için temel teşkil eden görüşleri içinde barındırır.

Mukaddime bir kitabın asıl metninden önceki yazısı, önsözü anlamına gelir. Klasik kaynaklarda “mukaddimetu’l-kitâb” ve “mukaddimetu’l-ilim” olarak ikiye ayrılır. Birincisi kitaba bir giriş, ikincisi ise eserin ait olduğu ilim dalı ile ilgili temel bilgilerin verilmesini amaçlar. Mukaddime yerine “İftitâh”, “Fâtihatu’l-Kitâb”, “Tavtıe”, “Temhîd”, “Tasdîr”, “Dîbâce” ve “Medhal” gibi terimler de kullanıldığı olur. Bu giriş yazısına “konuyu okuyucuya takdim eden, arz eden” anlamında Mukaddime denildiği gibi, eserin başında ilk olarak yer alan, öne geçirilen anlamında Mukaddeme de denilir.

Bir önceki yazımız olan Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi - Mircea Eliade başlıklı makalemizde Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi - Mircea Eliade pdf kitap oku ve Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi - Mircea Eliade pdf online kitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Mukaddime - İbn-i Haldun İçin Yorum Yap